Nye treningstilbud våren 2025

Postet av Norges Hundekjørerforbund den 24. Mar 2025

Vi i Norges Hundekjørerforbund jobber stadig med å styrke idretten - gjennom å bli flere og bedre! Et ledd i dette arbeidet er å jobbe for at det skal være gode aktivitetstilbud for alle grener og alle nivåer, i alle deler av landet. Dette er et omfattende arbeid, og krever stor frivillig innsats fra trenere og aktivitetsledere, som er villige til å bruke av sin tid til å skape flotte tilbud til andre! Tusen hjertelig takk for dette! 

Denne våren har vi flere nye tilbud på trappene, og noen er allerede i gang. Flere av tilbudene er også "nystarting" av tilbud som har eksistert tidligere. En av våre klubbveiledere, Anneli, har vært en tur til Drøbak Hundeklubb for å bli kjent med deres opplegg! Les mer om det under bildet: 

Terese er trener for løpegruppa i Drøbak Hundeklubb! 

"Pia og jeg var så heldige å få bli med Drøbak Hundeklubb på sesongens første løpetrening, i regi av ildsjelen Therese Pettersen. Da vi ankom, ble vi møtt av en glad gjeng med hunder i alle former og fasonger! Økten var lagt opp slik at alle kunne delta, uansett nivå. Vi startet med oppvarming før vi gjennomførte en variert treningsøkt med rundeintervaller.  Etter treningen satte jeg meg ned med Therese for å høre mer om hvordan dette tilbudet kom i gang, hvem det passer for, og hva hun tenker om tilbudet for fremtiden. 

Hva var inspirasjonen bak dette treningstilbudet, og hvem passer det for? 

– Dette tilbudet er for alle som vil gjøre noe gøy med hunden sin – det er hovedfokuset! Jeg begynte selv med sporten etter å ha vært på et foredrag med Rune Hesthammer. Han snakket om trekkhundsport og anbefalte å sjekke ut trenerutdannelsen gjennom forbundet. Jeg tok utdannelsen, men innså raskt at det nærmeste organiserte tilbudet var et godt stykke unna. Det var rett og slett ikke praktisk i hverdagen, så jeg ønsket å starte noe lokalt. Heldigvis fikk jeg støtte fra Drøbak Hundeklubb, og nå har vi dette tilbudet her! 

Hvordan foregår en typisk treningsøkt, og hva kan deltakerne forvente?

– Vi prøver å variere treningen slik at den passer alle. Vi kjører for eksempel intervaller, runder og lengre drag. Poenget er at alle skal kunne delta på sitt nivå, så vi legger ofte opp øktene etter tid i stedet for distanse. Det betyr at uansett hvilket tempo man har, så kan vi trene sammen. 

Hvilke fordeler har løping med hund – både for hunden og eieren? 

– For meg var dette treningen som gjorde at ting løsnet i annen hundesport. Det bygger en sterk relasjon mellom hund og eier, og det er noe hunden synes er gøy. Når både hund og eier trives med treningen, blir det mye mer motiverende å holde på. 

Hvilke ambisjoner har du for tilbudet fremover?

– Jeg håper at mange vil benytte seg av dette tilbudet, og at vi kan vokse. På sikt kunne det vært gøy å utvide med en sykkelgruppe hvis det er interesse for det. Vi ønsker også å delta på løp sammen, slik at vi kan ha et felles mål å jobbe mot. 

Hvordan kan nye deltakere bli med, og hva trenger de for å starte? 

– For å være med trenger man en trekksele, strikkline og et magebelte. Men vi har også utstyr til utlån, så det er ikke nødvendig å kjøpe noe med en gang. Vi tilbyr en gratis prøvetime til alle som vil teste ut sporten, og for klubbens medlemmer er treningen helt gratis. Alle som vil prøve, er hjertelig velkommen!

Etter praten med Therese var det lett å forstå hvorfor dette tilbudet har blitt så populært. Det handler ikke bare om trening – det er også en sosial og morsom aktivitet for både hunder og eiere. Hvis du har en hund som liker å løpe, er dette definitivt verdt å prøve!"

Takk til Terese som drar i gang treningstilbud i Drøbak, og til Anneli som følger opp flere av våre klubber i deres aktivitetsutvikling. 

Videre vil vi trekke frem fire opplegg som skal i gang denne våren, og hvor du og hunden din er velkommen til å være med!

Innherred Trekkhundklubb: Løpegruppen i Innherred trekkhundklubb er i full gang for våren! Klubben har et godt samarbeid med den lokale hundeklubben, og har over flere år hatt flotte sosiale treninger for hund og eier. Nå er de i gang med løpegruppe - der de vil legge opp til lav terskel for deltakelse og kortere turer som kan passe for flere. Treningene foregår i området Steinkjær/Inderøy/Verdal og holdes av trener Marta Nåden Eike. 

Vi ønsker Innherred Trekkhundklubb lykke til med sesongstart for løpegruppen, og håper mange vil benytte seg av tilbudet! 

Bilde fra trening i Innherred TK! 

Vi har også tre splitter nye løpegrupper som skal igang denne våren  - alle med liknende profil: Åpent for alle, tilrettelagt ulike nivåer, trygt for alle slags hunder å delta. Rett og slett: Kom i form sammen med hunden din, på en trygg og sosial arena! 

Løpegruppe på Notodden, med en av våre erfarne trenere Christina Skorge i spissen og flotte området å løpe på. Treningene starter opp 22. april kl 19.00 og vil holdes ukentlig. Informasjon om treningstid og sted finner du her: https://www.facebook.com/groups/4106684242896176

Løpegruppe i Lillehammer: Vi har tidligere hatt en svært populær løpegruppe med hund i Lillehammer, og da tilbudet var svært savnet av deltakerne - setter vi nå igang igjen! Denne gangen med Marte Engløkk-Gudbrandsen og Anita Bakken som trenere. Trenerteamet består dermed av en aktiv løper og en mosjonist, og det vil derfor være mulig å trene akkurat på det nivået man ønsker. Treningene starter 03. april kl. 19.00 og holdes ukentlig. Informasjon om treningstid og sted finner du her: https://www.facebook.com/groups/1728335991056475 

Løpegruppe i Åsnes/Solør: Et av våre mest etterspurte områder for fellestrening, har nå fått sin egen treningsgruppe! Gruppen ledes av Rina-Bodil Brenden og vil ha stort fokus på sosialisering og trygg trening for hund i fellesskap. Gruppen er så smått i gang, og tester litt aktuelle treningsdager - og et minikurs i trekktrening er også på trappene. Informasjon om treningstid og sted finner du her: https://www.facebook.com/groups/753652370264119 

Utover det jobber vi med å få på plass enda flere grupper, også for barn og unge, samt styrke eksisterende tilbud. Ønsker du å bidra i arbeidet? Ta kontakt med oss da vel! Lurer du på om det finnes tilbud i ditt område? Ta en titt på vår oversikt over fellestreninger her: https://www.sleddog.no/next/p/71240/klubbtreninger  

Velkommen på trening! 



Kommentarer

Logg inn for å skrive en kommentar.