NHF bistår ved klage på avslag om disp. fra motorferdselforbudet til løypekjøring
Postet av Norges Hundekjørerforbund den 15. Apr 2025
Norges Hundekjøreforbund (NHF) har nylig engasjert seg i en viktig sak som berører hundekjørermiljøet i Norge. Flere hundekjørerklubber, inkludert Kongsberg Trekkhundklubb, har fått avslag på sine søknader om dispensasjon fra motorferdselsforbudet for preparering av hundespannløyper. Dette har ført til en klageprosess der NHF tilbyr støtte til klubbene for å sikre at hundekjørernes rettigheter og interesser blir ivaretatt. 1.visepresident Stein W. Johannessen har utformet et klagebrev som kan brukes av klubbene ved behov.
Kongsberg Trekkhundklubb har nylig levert en klage på kommunens avslag, som vi mener er basert på en feilaktig tolkning av forskrift om bruk av motorkjøretøyer i utmark. Klubben understreker at de er et idrettslag som preparerer løyper tilgjengelige for allmennheten, og at deres aktiviteter er i samsvar med både forskriftens formål og tidligere uttalelser fra Statsforvalteren. Hundekjøring en anerkjent vinteridrett, og det er avgjørende å skape gode forhold for både hunder og utøvere.
I klagen fremheves flere punkter, blant annet at oppkjøring av løyper for hundekjøring også vil gagne andre friluftsbrukere, som skiløpere og turfolk. NHF peker på at det er nødvendig å ha fleksible og tilgjengelige løyper for å imøtekomme behovene til et bredt spekter av utøvere i friluftslivet.
NHF er også opptatt av dyrevelferd, og påpeker at preparering av løyper med snøscooter kan bidra til bedre forhold for hundene, som ellers kan slite med å tråkke egne spor i dyp snø.
Forbundet jobber nå sammen med Kongsberg Trekkhundklubb for å avklare kommunens vurdering, som har skapt usikkerhet om hvilke aktiviteter som er tillatt. NHF påpeker at det er viktig med lik behandling på tvers av kommuner, og at tidligere praksis fra Statsforvalteren bør legges til grunn.
I lys av de fremtidige endringene i motorferdselloven, som kan gi kommunene mer handlingsrom, er NHF optimistiske med tanke på å få til en løsning som gagner hundekjørere og samtidig ivaretar naturen. Forbundet vil derfor fortsette å bistå klubbene i deres arbeid for å sikre rettighetene til hundekjørere i Norge.
Trenger din klubb hjelp til å klage på avslag om motorferdsel, oppfordres til å ta kontakt med NHF for råd og veiledning.
E-post: mariannebjornson.hofstad@sleddog.no
Sammen kan vi sikre at hundekjørersporten forblir levedyktig i Norge.
Illustrasjonsbilde: Geilo Husky
Programmet for introkurs til langdistanse i Flendalen er klart!
Postet av Norges Hundekjørerforbund den 11. Apr 2025
Det nå en måned igjen til vi avholder vi vårt aller første "Introkurs til langdistanse". Kurset holdes av Nina Volden og Ola Martinsen, i Flendalen! Programmet er nå klart, og ligger ute i aktivitetskalenderen sammen med kursplan og påmeldingsinformasjon: https://www.sleddog.no/next/events/p/1000123142/langdistanse-introkurs-til-langdistanse
Kurset vil gå gjennom grunnleggende elementer knyttet til langdistanse, og er en unik mulighet til å bli kjent med en spennende og særegen idrett på en trygg og positiv måte. Vi håper kurset blir godt mottatt, og at mange hundekjørere får en skikkelig god start på hundekjørerlivet nettopp her!
Ola Martinsen og Nina Vollen holder kurset
Velkommen til introkurs på Vidsyn!
Vi gleder oss til å ta imot dere. Programmet er satt, men det kan komme små endringer.
Lørdag:
Oppmøte kl 12.
Vi skal gå gjennom 5 moduler denne dagen, med pauser mellom modulene. Middag blir servert på kvelden.
Program:
Modul 1: Langdistanse, hva er det?
Modul 2: Hvordan ta vare på seg selv og hundene i dårlig vær.
Modul 3: Bruk av kart og kompass
Modul 4: Utstyrslære; hvordan lage noe utstyr.
Modul 5: Forstå hundens behov. Hvordan
sjekke for og behandle enkelte skader.
Middag på Vidsyn: Her blir det servert elggryte med potetmos og focaccia laget av våre egen kokk Sanna Österberg. Gi beskjed i påmeldingen om du har noen allergier eller andre hensyn vi må ta. Vi håper på en trivelig og sosial kveld hvor vi kan bli bedre kjent og dele erfaringer og historier.
Søndag:
Oppstart kl 10:
Modul 6: Gjennomføring av tur og trening.
Modul 7: Førstehjelp av hund og menneske.
Modul 8: Hold av hunder utendørs - bli med på kennelbesøk.
Annen informasjon:
Frokost og lunsj må man ta med selv. På Vidsyn er det madrasser til overnatting på fellesområde. Toalett og dusj, og et kjøkken med alle fasiliteter er det også. Ta med sovepose eller dyne, pute og laken. Det er også lov å campe utenfor for de som ønsker det. Det er mulig å ta med egne hunder, oppstalling skjer utendørs.
Mvh Ola, Nina og Flendalen trekkhundklubb
Takk til Nina, Ola og Flendalen for at dere holder kurs! Dersom du har spørsmål om kurset, er det som vanlig bare å ta kontakt med oss!
Informasjon om tilskuddsordninger
Postet av Norges Hundekjørerforbund den 11. Apr 2025
Tilskuddsordninger for klubb samlet på et sted
Kultur- og likestillingsdepartementet sin veileder for frivillige organisasjoner som skal søke offentlige tilskudd, er nå revidert og gjort tilgjengelig digitalt på Lotteri- og stiftelsestilsynet sine nettsider.
|
Vi oppfordrer klubbene til å ta en titt på www.tilskudd.no for å sjekke om det er noe din klubb kan søke på!
Rekordresultat fra Norsk Tipping gir rom for et anleggsløft i idretten
Teksten er hentet fra Norges Idrettsforbund
Norsk Tipping leverte et overskudd på hele 8 038 millioner kroner i 2024. Overskuddet har aldri vært høyere, og det økte med hele 951 millioner kroner sammenlignet med 2023. 4 254 millioner kroner vil fordeles til idretten. Dette er en økning på over 500 millioner kroner fra året før.
– Dette resultatet er svært gledelig, og det viser at det tverrpolitiske arbeidet med å styrke den norske pengespillmodellen fungerer etter intensjonen. Flere målrettede reguleringstiltak har bidratt til å redusere andelen problemspillere. Samtidig øker overskuddet fra Norsk Tipping betydelig, som går uavkortet til samfunnsnyttige formål, sier idrettspresident Zaineb Al-Samarai og legger til:
– Økningen er også betydelig høyere enn det som ble lagt til grunn i statsbudsjettet for 2025. Det gir regjeringen et større handlingsrom for å levere på idrettens behov.
NIF har allerede foreslått for regjeringen at det gode resultatet bør benyttes til å bedre idrettslagenes anleggssituasjon og økonomi.
Over 400 idrettslag har rapportert til NIF at de ikke har plass til alle som ønsker å delta i idrettslagets aktivitet på grunn av anleggsmangel. Samtidig har investeringsnivået i anlegg gått betydelig ned de siste årene, sammenlignet med årene før pandemien. Nedgangen skyldes trolig den store kostnadsøkningen vi har sett de siste årene, samtidig som tilskuddssatsene har stått stille. Dette har redusert investeringsviljen.
– Ingen idrettslag ønsker å si nei til barn og unge som ønsker å være med. Når mange idrettslag har vært tvunget til å gjøre dette, må vi sette inn målrettede tiltak for å unngå dette. Vi må bygge flere anlegg. Å øke tilskuddssatsene vil gjøre det billigere og mer attraktivt for idrettslag og kommuner å bygge flere idrettsanlegg, sier Al-Samarai.
Mange idrettslag har over tid stått i en krevende økonomisk situasjon. I vår dialog med regjeringen har vi vært tydelige på at idrettslagenes økonomiske rammevilkår må styrkes. Derfor har NIF foreslått å øke andelen av spillemidlene som går direkte til idrettslagene fra 13 til 14 prosent.
– En slik økning vil være et viktig bidrag for å holde kostnadene ved å delta i idrettslaget nede, samtidig som det bidrar til at idrettslagene kan skape gode idrettstilbud til barn og unge, avslutter Al-Samarai.
Foto: Erik Ruud
Lykke til med tilskuddssøknader!
Norges Cup nordisk stil 2025
Postet av Norges Hundekjørerforbund den 11. Apr 2025
Sesongen for nordisk stil besto av krevende vær og føreforhold, og mange avlyste løp. Likevel ble det gjennomført nok løp til å avholde Norges Cup, takket være løsningsorienterte og dyktige arrangører. Dermed har vi nå vinnere av NC 2025 klart! Premieutdeling for NC vil bli holdt på fagmøtene før tinget i juni.
Junior herrer:
1. Jard Even Aaseby
2. Brage Lidsheim
3. Julian Vinkler-Hansen
Junior kvinner:
1. Eline Andrea Andersen
2. Maren G. Tverrvaag
3. Hannah Midtlien Langlie
Senior herrer:
1. Trond Are Hoel
2. Jørgen Mæland
3. Emil Tiainen Sletmoe
Senior kvinner:
1. Julie Thue Holthe
2. Carina Aas Nilsen
3. Solveig Kristiansen Aaseby
Vi gratulerer med gode resultater i norgescupen, og gleder oss stort til neste sesong, som vi satser på at byr på minusgrader og metervis med snø!
God påske fra oss i Norges Hundekjørerforbund
Trond Are Hoel på Lygna. Foto Jon Brattaker
TAKK til våre fantastiske frivillige
Postet av Norges Hundekjørerforbund den 9. Apr 2025
Vintersesongen er forbi - og det er på tide å hedre de som gjør idretten vår mulig. Husk: Ingen frivillighet, ingen idrett! Alle oppgaver skal fylles, små som store, og alle som bidrar er med på å gjøre vår fantastiske idrett til det den er. Med en VM sesong bak oss, som i tillegg utfordret oss med svært krevende vinterforhold, har vi latt oss imponere av innsats, pågangsmot og evne til å finne løsninger hos frivilligheten.
- Vi vil med dette takke deg som kjører løyper, dag og natt, mil etter mil, til trening og til løp. Som løypekjører sørger du for at hundekjørerne har et fantastisk løypenett over hele landet. Uten løyper, ingen løp og ingen trening. Du som avholder løp, med alt det innebærer. Det ligger en vanvittig organisering bak et løpsarrangement. Løyper, arena, logistikk, tidtaking og mye annet. I år var Norge vertskap for VM, og fikk for alvor bekreftet hva en enorm frivillig innsats kan få til i fellesskap. Vi vil takke alle som bidrar til en god inngang til idretten og til videre utvikling for de som er nye. Du som tar deg tid til å gi råd, til å låne bort utstyr og til å motivere i medgang og motgang. Vi klarer oss ikke uten deg som baker kaker, kjører til trening, tar parkering, står i kiosken og som holder hunder på start. Du som møter alle utøvere med et smil i sekretariatet, og svarer på små og store spørsmål. Vi lar oss beundre av frivillige på sjekkpunkt, som går dager uten søvn, for å sørge for at kjørerne våre kommer seg trygt frem. Til deg som sitter i styre, komiteer og utvalg – og jobber for at idretten skal fungere, vi setter pris på jobben du gjør. Idretten skal føles trygg og rettferdig for hunder og for folk, og dermed trenger vi dedikerte mennesker som ser til at regelverket følges. Hundene våre har et stort frivillig apparat rundt seg, og vi er takknemlige for TDer, veterinærer, DVKer og dopingkontrollører som passer godt på hundene våre. Til deg som sjekker YR.no flere ganger om dagen, fordi du brenner for at løpet du arrangerer skal bli en god opplevelse for alle. Til deg som brenner for hundekjøring, hunder og hundekjørere – tusen takk for ditt engasjement. -
Vi takker alle som bidrar med smått og stort – ingen nevnt ingen glemt, for vi ville aldri hatt sjanse til å nevne alle de tusenvis av frivillige som hvert år bidrar til å gjøre en løpssesong mulig.
Så derfor: Til deg som stiller opp, TUSEN takk!