Nyheter fra ESK - EU regelverk om hundehold

Postet av Norges Hundekjørerforbund den 9. Okt 2025

EU utvikler nytt regelverk for hund

EU jobber med en ny forordning om dyrevelferd og sporbarhet for hund og katt, som vil bli en del av norsk regelverk gjennom EØS-avtalen dersom det vedtas. Dette regelverket vil påvirke alle som driver med avl og registrering av hund, inkludert hundekjørere og oppdrettere av trekkhunder. Ved å følge lenkene i denne artikkelen, kan du følge saksprosessene. 

De viktigste punktene inkluderer:

  • Obligatorisk ID-merking med mikrochip
  • Stambokføring og sporbarhet i nasjonale og EU-felles databaser
  • Strengere krav til avl, med fokus på dyrevelferd og genetisk helse

For trekkhundmiljøet betyr dette økt dokumentasjonskrav og behov for tilpasning av avlsrutiner, men også bedre beskyttelse av hundenes helse og sporbarhet i avlsarbeidet.

Du kan lese mer om regelverket i EØS-notatbasen her:
📄 Forordning om velferd og sporbarhet for hund og katt – regjeringen.no

Forbud not å holde hunder bundet i mer enn en time

EU-forbud mot langvarig binding av hunder – konsekvenser for trekkhundhold

I forslaget til EU-forordning om velferd og sporbarhet for hund og katt, slås det fast at:

"Dyr kan ikke holdes bundet i mer enn én time."
 (Artikkel 14 nr. 3)

Dette innebærer et generelt forbud mot varig oppbinding, og gjelder alle virksomheter som defineres som avlsanlegg, salgsanlegg eller omplasseringsanlegg. Et hundekjørermiljø som driver med oppdrett og selger eller gir bort valper, vil kunne falle inn under definisjonen av avlsanlegg, og dermed omfattes av regelverket.

Utfordringer for trekkhundmiljøet

  • Mange trekkhunder står bundet store deler av døgnet, særlig i større sledehundkenneler.
  • Dette er i dag tillatt i Norge, men står i kontrast til intensjonen i EU-regelverket, som vektlegger fri bevegelse, sosial kontakt og naturlig atferd.
  • Et forbud mot langvarig binding vil kreve omlegging av oppstallingspraksis, f.eks. til større hundegårder eller rotasjonssystemer.

Mulige positive effekter

  • Bedre dyrevelferd for hundene det gjelder
  • Økt fokus på aktivisering og miljøberikelse
  • Kan bidra til å styrke trekkhundmiljøets omdømme og legitimitet

Du kan lese hele forslaget her:
Regjeringen.no – Forordning om velferd og sporbarhet for hund og katt[1]

Obligatorisk ID-merking av hunder – hva sier EU-regelverket?

I forslaget til EU-forordning om velferd og sporbarhet for hund og katt slås det i artikkel 13 fast at:

  • Alle hunder og katter skal ID-merkes med mikrochip.
  • ID-merkingen skal være i henhold til ISO-standard 11784/11785, og kunne leses med standard skanner.
  • ID-merkingen skal skje før eller samtidig med rabiesvaksinasjon – ellers regnes vaksinen som ugyldig.
  • Hunder med tatovering før 3. juli 2011 regnes som lovlig ID-merket.
  • Merkingen skal registreres i nasjonale databaser som også skal være tilgjengelige på EU-nivå.

Formål med ID-merking

  • Sporbarhet fra fødsel til død
  • Bekjempelse av ulovlig handel og smugling
  • Bedre dyrevelferd og ansvarlig eierskap
  • Effektiv smittesporing ved sykdomsutbrudd

I Norge er ID-merking av hund frivillig i dag, men Stortinget har vedtatt at det skal bli obligatorisk. EU-regelverket vil trolig fremskynde denne prosessen.

Les mer hos Veterinærforeningen og Regjeringen.no.

 

EU-regler kan påvirke trekkhundhold

EU-parlamentet har gitt sin støtte til et nytt lovforslag som skal styrke dyrevelferden og sikre bedre kontroll med avl og handel av hunder og katter. For første gang innfører EU et regelverk som spesifikt regulerer velferden til disse dyregruppene. Reglene vil også gjelde i Norge, og kan få stor betydning for miljøer med mange hunder – som trekkhundhold – der avl skjer for rekruttering, og overskuddshunder ofte selges eller omplasseres.

Blant de viktigste endringene er:

  • Forbud mot innavl mellom nære slektninger
  • Avlsforbud på trekk som gir helseproblemer
  • Obligatorisk ID-merking og registrering i nasjonale databaser
  • Krav om godkjenning for store virksomheter med mer enn fem tisper eller over fem kull per år

Trekkhundhold med mange hunder, som ofte driver avl, vil måtte dokumentere helseoppfølging, avlsplaner og dyrevelferdstiltak. I tillegg må alle hunder være sporbare til oppdretter.

Veterinærforeningen støtter forslaget og mener det vil bidra til å bekjempe uansvarlig avl og ulovlig handel. Samtidig understrekes det at seriøse oppdrettere og hundekjørere allerede har gode rutiner som kan tilpasses det nye regelverket. 

Les mer Regjeringen.no

 


Kommentarer

Logg inn for å skrive en kommentar.