Stafettgull i VM (26.1.2009)
 |
| 3. etappe: Norge 1 (Andreas) foran Norge 2 (Ninan) - foto: B.Aaseby | | Så er VM i Hundekjøring som har blitt arrangert siden forrige lørdag i Daaquam i Canada blitt avsluttet i dag. Siste øvelse var stafett over 3 etapper ä 8 km. Stafetten var basert på fritt valg av kvinner / menn.
Norge har hatt 6 utøvere i VM, og stilte derfor med 2 lag. Men kun 1. laget var offisielt, slik at det kun var det laget som kunne få medalje.
1. laget ble et rent herrelag bestående av:
Yngve Hoel - Hadeland Trekkhundklubb
Trond Are Hoel - Grenland Hundekjørerklubb
Andreas Fossnes - Bærum hundekjørerklubb
2. laget
Solveig Aaseby - Nittedal Hundekjørerklubb
Hilde Amundsen - Bærum Hundekjørerklubb
Ninan Karlsen - Asker Trekkhundklubb
1. etappe:
Yngve kom best ut fra starten, og la seg i tet. Solveig kom ut som nr. 2 med resten av feltet på slep. Solveig sammen med sverige og tsjekkia kjørte inn Yngve raskt, og alle lå sammen. Halveis under etappen, tråkket en hund på staven til Solveig. Dette medførte at hun mistet både staven og hansken. Hun måtte da kjøre resten av etappen med en stav. Stafettløypa her i Daaquam er helt flat. Dette gjorde at hun sammen med god jobbing fra hunden Raptus klarte å følge feltet med en stav. Men temperaturen her var i dag under løpet -22 grader, høy fuktighet og vind. Dette gjorde at det ble en kald fornøyelse å gå 4 km uten hanske.
Ved veksling vekslet Yngve først, Solveig 2 sekunder bak, Sverige og Tsjekkia rett bak.
2. etappe:
Hilde kjørte inn Trond Are raskt. Svensken ble liggende noen sekunder bak, og tsjekkeren ble kjørt ifra. Trond Are og Hilde vekslet på å dra. Men dessverre 500 meter før veksling falt Hilde, slik at Trond Are fikk noen sekunders forsprang inn til veksling.
3. etappe
Nok en gang kjørte jentene ved Ninan inn gutta. Denne etappen forløp omtrent som andre. Ninan og Andreas kompiskjørte for å holde svensken bak seg. Men 500 meter før mål, viste Andreas hvorfor han har tatt 4 individuelle gull i dette mesterskapet. Han la inn en spurt og viste ”mannemuskler” og forserte Ninan med 3 sekunder inn til mål. Da norges 2 .lag ikke var offiselt fikk Sverige som ble slått med 17 sekunder sølv. Tsjekkia fikk bronse, men var 3 miutter bak.
Dermed er et av tidenes VM for Norges landslag i nordisk stil avsluttet.
Vennlig hilsen
Norges hundekjørerforbund
Bent Aaseby
Sist oppdatert: 26.6.2009 |